Mahmutbey Mahallesi Halkalı Cd No:22 Bağcılar / İstanbul
TEMİZEL OTO
Adlbue İptali Zararları

ADBLUE NEDİR?

Adblue  AB standartlarında ağır vasıta ve diğer dizel araçlarda kullanılan bir çeşit sıvı maddedir. Bu madde motor dan dan çıkan egzoz gazıyla birleşerek SCR adı verilen bir çeşit filtreden geçer ve çevreye karışır. Bu sıvıyı kullanmanın temel amacıda budur. Çevreye karışan egzoz gazının kirlilik oranını en aza indirgeyerek çevreye zararı azaltmaktır. Bu sıvı bir yakıt değildir. -11 derecede donar ve donduktan sonra çözüldüğünde tekrar kullanılabilir. Ph değeri 9,0 dır dır ve alkaliye yakındır. Bu sıvıyı kullanımının tek taşınmada risk konusudur. Taşınmada sırasında özel taşıyıcı malzemeler kullanılır. Gerektiği gibi araçta kullanıldığında insanlara, hayvanlara ve çevreye zararı yoktur. Aynı zamanda bu ürün yanıcı değildir. Araçta kullanıldığında, aracın çevreye verdiği zararı en aza indirger. Birçok yerde araç yakıtının da düştüğü söylenmektedir. Fakat bu özellik adblue ile mi yoksa Euro4/Euro5 ile gelen bir özellik midir? Diye sorulabilir.

Peki, adblue yakıtı araçta kullanılırken biterse ne olur? 

Adblue yakıtı bitmeden önce sistem yakıt durumuna göre araç panelinden kişiye bilgi aktarıyor. Yakıt kullanımı bitmeye yaklaştığından araç otomatik olarak duruyor. Aslında bu durum kullanıcılar için çok kötüdür. Çünkü genelde bu sıvı ağır vasıta araçlarda kullanılıyor ve ağır vasıtalar şehir dışında kullanılan araçlar. Bu sebeple sıvı bittiğinde ya araç çekilecek ve servise gidecek yada yakıtı siz temin edeceksiniz. Bu iki durumda da kullanıcının zararı oluyor ve hem zaman hemde para olarak geri dönüyor. Adblue yakıtının bittiği durumda ve aracınız eğer otomatik durmazsa bu daha da kötüdür. Çünkü sistem Adblue sıvısı ihtiyacı olduğu için ve egzoza da adblue gelmediği için egzoz katalizörü zarar görür. Aynı zamanda adblue sıvısı olmadığı için filtreler kurur ve arıza verir. Aslında adblue kullanıcıları bu durumda çok dikkat etmesi gerekiyor.  Kullanıla araçlara göre özel olarak kullanılan adblue sıvıları vardır. Kullanıcılar bu yüzden adblue sıvısı kalitesine dikkat etmesi gerekmektedir.

Adblue sistemi çok sık arıza yapan bir sistemdir. Bunun sebebi ise teknolojinin bu konuda yetersiz kalmasından kaynaklanmasıdır. Bu teknolojiyi birçok araç firmaları kullanmakta ve bu sistem sıfır araçlarda bile 5-6 ay içerisinde arıza gösterebilmektedir. Sistem karmaşık olmamasına ragmen, sıvının kalitesine göre kolay bozulan bir sistemdir. Yukarda belirtildiği gibi yolda kalma sonucu işiniz aksayabilir maddi açıdan direk etkilenebilirsiniz. Bu sistemin bozulması bilindiği üzere lastik patlaması veya yakıtın (mazotun)  bitmesi ve sıradan bir kişiden yakıt alınarak devam etmesi gibi kolay bir süreç olmamaktadır. Bozulma durumunda maliyeti çok yüksektir.

 

Detaylı Bilgi İçin Lütfen Randevu Alınız Düşük Maliyete İptali Mümkündür.

 

 

Benzer Gönderiler

bir yorum bırakın

İstanbul Web Tasarım
Size daha iyi hizmet verebilmek için sitemizde çerezlere yer veriyoruz. Sitemizi kullandığınız sürece Gizlilik ve Çerez Politikamızı kabul etmektesiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız.